Jak się przygotować ?

Zacząłem od pobuszowania po sieci szukając opisów wypraw do Maroka na forach motocyklowych. Tam nabrałem przekonania, że Maroko, jako cel podróży, spełania moje oczekiwania z nawiązką. Niestety internet to także jeden wielki śmietnik – narazie nie zastąpi tradycyjnego słowa pisanego. Zgromadziłem więc trochę literatury, aby czytając jak najdokładniej zaplanować przygodę. Aby nie zmarnować ani jednej minuty będąc już na miejscu.  Oto mój zbiór.

Adventure Motorcycling Handbook

Polecam doskonałą książkę „Adventure Motorcycling Handbook” Chrisa Scott’a wydaną przez wydawnictwo Traiblazer (www.trailblazer-guides.com). Książka ta ma własną stronę www.adventure-motorcycling.com. To zebrane mnóstwo doświadczeń, z których warto skorzystać. Jeśli chcecie ją kupić, zróbcie to bezpośrednio na stronie wydawnictwa. Działają szybko i sprawnie. Kilka kliknięć, kilka dni i macie ją w domu !

 

 

Maroko by Pascal

Kolejna pozycja trafila mi przypadkowo. To przewodnik Pascala „Maroko”.  Dzięki niemu można dowiedzieć się czegoś więcej o kraju, jego historii i atrakcjach turystycznych. Taka mila lekturka ze sporą ilością fajnych fotek. Sporo o miastach mniej o dziczy. A przecież nas miasta nie interesują, ale ogólnie może być. Można się bez tego przewodnika obejść, ale dlaczego sobie go odmawiać ?

 

 

Morocco Overland

To kolejna publikacja wydawnictwa Trailblazer (www.trailblazer-guides.com) napisana przez Chrisa Scott’a. Oczywiście ma własną stronę www.morocco-overland.com. Swoista biblia dla wybierających się na dwóch lub czterech kółkach do Maroka. W przeciwieństwie do poprzedniej pozycji skupia się na dziczy i robi to dokładnie, łącznie z dokładnymi danymi gps dla każdej z tras. Polecam gorąco.

 

Mapa Rough Guide Map Morocco 1:100000

 Nie ma co dużo mówić. Po prostu mapa. Co papier – to papier. Doskonała do planowania trasy. I tak właśnie będzie wykorzystana. Rzekomo jest plastikowa (choć nie wygląda) i wolniej się niszczy. Zobaczymy ;P

 

 

 

 

Oczywiście, nie można zapomnieć o tym, że żyjemy w cyfrowym świecie. Wszystkie pomysły dotyczące trasy i tak trzeba przenieść do pamięci naszych bezdusznych nawigatorów.

 Nawigacja GPS

  1. Podstawowa to TomTom Rider 2 z mapą Europy i mapą Maroka zakupioną na stronach tom TomTom. Nawigacja sprawdzona. Mapa Maroka jeszcze nie 🙂 Dlatego potrzebna jest rezerwa, a o niej pisze dalej.
  2. Garmin 60CS. Stary, ale jary. Tym bardziej, że nie wymaga dopłacania do map bo dzięki stronie www.island-olaf.de/travel/marokko/gps.html dostępna jest mapa wektorowa sieci dróg oraz mapa topograficzna. Wprawdzie nie pozwala na prowadzenie nawigacji, ale pozwala zorientować się, gdzie jesteśmy, szczegolnie podczas off-road’u.
  3. Miła niespodzianka. Posiadacze telefonów Nokia z wbudowanym GPS-em mogą się od niedawna cieszyć darmową nawigacją i mapami wielu państw, w tym Maroka ! Nokia udostępniła bowiem nowe oprogramowanie Ovi Maps 3.x wraz mapami zupełnie za free. Wprawdzie telefon jako urządzenie do prowadzenia nawigacji na motocyklu średnio się nadaje, ale jako zapasowe i to za free to bardzo miła niespodzianka. Tym bardziej, że na ogół pokrycie obszaru Maroka mapami jest nadal stosunkowo niskie – około 55% danych adresowych jest naniesionych na mapy.

Podsumowując – materiał do planowania trasy jest.  Można zaczynać !

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s