Albania 2015 – Nawigacja (wersja ostateczna jakby) i inne gadżety elektroniczne też

Nauka, nauka, nauka

W ostatnich dniach sporo się nauczyłem o zaletach i wadach oprogramowania. Dzięki tej wiedzy uporządkowałem nieco dane dotyczące nawigacji i zebrałem je w możliwie najmniejszej liczbie plików. W tym poście zbieram i podsumowuję informacje na ten temat i anuluję poprzednie wpisy, które na wszelki wypadek usunę ze strony.

Posiadacze Garminów/BMW Navigatorów

 1.  Załadujcie do nawigacji najnowsze dostępne mapy – na dzień opracowania wpisu jest to wersja 2015.40. To ważne.
 2.  Do programu BaseCamp na komputerze zaimportujcie plik Albania 2015.gdb z mojego dysku Google. W pliku znajdują się trasy na poszczególne dni podróży (oznaczane A15.X)  a także opracowane ślady (zapisane przez innych punkty GPS z przejechanych odcinków), które pozwolą nam dokładniej nawigować off-road, a które oznaczone są SA15.X.
 3. W programie BaseCamp prześlijcie cały katalog/folder Albania 2015 do waszego urządzenia. W opcjach przesyłania odfajkujcie (czyli nie zaznaczajcie) „Zawsze dopasowuj trasę do mapy w urządzeniu podczas przesyłania”.
 4.  Po włączeniu urządzenia powinien nastąpić automatyczny import tras w funkcji Aplikacje/Planowanie podróży.
 5.  I to powinno wystarczyć (w zasadzie jakby), aby skutecznie nawigować w trasie podczas naszej wyprawy.

Sprawdziłem na swoim urządzeniu i działa:)

Posiadacze TomTom’ów i innych wynalazków

 1. Tutaj moja widza jest słabiutka. Jedyne co mogę dla Was zrobić, to wystawiam plik Albania 2015.gpx w uniwersalnym formacie. Zawiera to samo co plik *.gdb ale powinien być czytany przez dowolną aplikację, bo jest uniwersalnym plikiem wymiany danych nawigacyjnych.
 2. Jeśli TomTom nie poprawił jakości map w stosunku do zeszłego roku, to i tak na niewiele zda się importowanie plików, bo w krajach bałkańskich mapy są bardzo ogólne.
 3. Wtedy musicie mieć plan awaryjny (alternatywne nawigacja) albo nawigować na pojedyncze czerwone światełko przed Wami 🙂

Rozwiązanie alternatywne

 1. Polecam zainstalowanie na telefonie AutoMapy z czasową (miesięczną) licencją – zróbcie to na krótko przed wyjazdem, aby licencja za szybko nie wygasła:)
 2.  Jeśli AutoMapa na smartfonie ma być Waszą podstawową nawigacją warto pomyśleć o tym jak ten telefon zainstalować na motocyklu (uchwyt lub tankbag z okienkiem na nawigację)

Nieposiadacze nawigacji 🙂

Dla Was mam pliki *.pdf. zapakowane w Trip_plan.rar . Wydrukujcie je sobie i miejcie w trasie. Niewiele pomogą, ale zawsze można na odwrocie zrobić notatki 🙂 Poza tym warto dociążyć motocykl.

A co gdy nawigacja motocyklowa nie zadziała w terenie ?

Nawigacje motocyklowe, których używamy będą miały kłopot na niektórych odcinkach off-road’owych. Jak poradzić sobie z nawigowaniem w takich miejscach ? Rozwiązanie tego problemu nie jest trywialne w sytuacji, gdy nie są dostępne mapy topograficzne Albanii w odpowiedniej skali. Z pomocą przyjdzie nam Wikiloc ! Tak czy siak ja będę rejestrował przebytą trase właśnie w tym sofcie, po to by utrwalić jej przebieg i by podzielić się trasami z innymi członkami społeczności wikiloc. Krok po kroku do nawigowania off-road

 1.  Zarejestruj się na portalu pl.wikiloc.com (zapamiętaj swój login i hasło, bo będą Ci jeszcze potrzebne 🙂
 2.  Na swoim iphonie lub smartphonie z Androidem zainstaluj aplikację Wikiloc – Link do sklepu google
 3.  Uruchom aplikację i w ustawieniach zapisz dane swojego konta (ad.1), które utworzyłeś na portalu pl.wikiloc.com
 4.  Wejdź w opcję OFFLINE MAPS, wyszukaj mapę Albanii, Macedonii oraz Czarnogóry i  zapisz je w swoim telefonie lub tablecie. Już masz mapy !
 5.  Wejdź w opcję NAVIGATE i w okienku wyszukiwania na samym dole wpisz kody tzw. Wikiloc ID, które podam poniżej i zapisz je w pamięci urządzenia. Tą czynność należy powtórzyć dla każdego kodu. Są to kody opracowanych przeze mnie ścieżek na podstawie danych jakie zarejestrowali podczas swoich podróży inni użytkownicy i zapisali na portalu pl.wikiloc.com. Wielki dzięki dla palmtreeproduction.com ! Znalazłem ścieżki, którymi będziemy się przemieszczać, a aplikacja w trybie NAVIGATE pozwala śledzić wczytaną ścieżkę i jednocześnie zapisywać własną. A zatem podaję kody jakie należy wpisać:
 • 9226327
 • 9226345
 • 9244830
 • 9255386

Jeśli wczytaliście trasy do Wikiloca po wczorajszym wpisie – usuńcie je. Były nadmiarowe. Teraz ścieżki zawierają tylko to co nas interesuje.

Mapy papierowe

Mam i zabieram mapy drogowe:

 1. Albanii w skali 1:220.000
 2.  Serbii, Czarnogóry i Kosowa w skali 1:385:000
 3.  Słowenii, Chorwacji, Bośni i Hercegowiny w skali 1:500.000

Jak możecie pomóc ?

 1. Jeśli ktoś zabiera komputer (Michał tak deklarował) to fajnie byłoby zainstalować jakieś mapy drogowe dostępne w trybie off-line. Zawsze będzie można wieczorami coś posmerfować.
 2. Jeśli ktoś będzie zabierał tablet to patrzcie pkt wyżej.
 3.  Jeśli macie interkomy to weźcie je. Może uda nam się zestawić łączność, która przyda się w trasie.
 4.  Jeśli macie krótkofalówki PMR, to może warto rozważyć zabranie ich. W terenach, gdzie pojedziemy, nie będzie zasięgu GSM, a kilkukilometrowy zasięg PMR-ów pomoże nam w sytuacjach awaryjnych.
 5.  Jeśli ktoś ma papierzaną mapę Macedonii to niech ją weźmie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s