Jak nawigować?

Informacje dotyczące urządzeń nawigacyjnych oraz innych gadżetów

Posiadacze Garminów/BMW Navigatorów

 1.  Załadujcie do nawigacji najnowsze dostępne mapy – na dzień opracowania wpisu jest to wersja 2015.40. To ważne.
 2.  Do programu BaseCamp na komputerze zaimportujcie plik Albania 2015.gdb z mojego dysku Google. W pliku znajdują się trasy na poszczególne dni podróży (oznaczane A15.X)  a także opracowane ślady (zapisane przez innych punkty GPS z przejechanych odcinków), które pozwolą nam dokładniej nawigować off-road, a które oznaczone są SA15.X.
 3. W programie BaseCamp prześlijcie cały katalog/folder Albania 2015 do waszego urządzenia. W opcjach przesyłania odfajkujcie (czyli nie zaznaczajcie) „Zawsze dopasowuj trasę do mapy w urządzeniu podczas przesyłania”.
 4.  Po włączeniu urządzenia powinien nastąpić automatyczny import tras w funkcji Aplikacje/Planowanie podróży.
 5.  I to powinno wystarczyć (w zasadzie jakby), aby skutecznie nawigować w trasie podczas naszej wyprawy.

Sprawdziłem na swoim urządzeniu i działa:)

Posiadacze TomTom’ów i innych wynalazków

 1. Tutaj moja widza jest słabiutka. Jedyne co mogę dla Was zrobić, to wystawiam plik Albania 2015.gpx w uniwersalnym formacie. Zawiera to samo co plik *.gdb ale powinien być czytany przez dowolną aplikację, bo jest uniwersalnym plikiem wymiany danych nawigacyjnych.
 2. Jeśli TomTom nie poprawił jakości map w stosunku do zeszłego roku, to i tak na niewiele zda się importowanie plików, bo w krajach bałkańskich mapy są bardzo ogólne.
 3. Wtedy musicie mieć plan awaryjny (alternatywne nawigacja) albo nawigować na pojedyncze czerwone światełko przed Wami 🙂

Rozwiązanie alternatywne

 1. Polecam zainstalowanie na telefonie AutoMapy z czasową (miesięczną) licencją – zróbcie to na krótko przed wyjazdem, aby licencja za szybko nie wygasła:)
 2.  Jeśli AutoMapa na smartfonie ma być Waszą podstawową nawigacją warto pomyśleć o tym jak ten telefon zainstalować na motocyklu (uchwyt lub tankbag z okienkiem na nawigację)

Nieposiadacze nawigacji 🙂

Dla Was mam pliki *.pdf. zapakowane w Trip_plan.rar . Wydrukujcie je sobie i miejcie w trasie. Niewiele pomogą, ale zawsze można na odwrocie zrobić notatki 🙂 Poza tym warto dociążyć motocykl.

A co gdy nawigacja motocyklowa nie zadziała w terenie ?

Nawigacje motocyklowe, których używamy będą miały kłopot na niektórych odcinkach off-road’owych. Jak poradzić sobie z nawigowaniem w takich miejscach ? Rozwiązanie tego problemu nie jest trywialne w sytuacji, gdy nie są dostępne mapy topograficzne Albanii w odpowiedniej skali. Z pomocą przyjdzie nam Wikiloc ! Tak czy siak ja będę rejestrował przebytą trase właśnie w tym sofcie, po to by utrwalić jej przebieg i by podzielić się trasami z innymi członkami społeczności wikiloc.

Krok po kroku do nawigowania off-road

 1.  Zarejestruj się na portalu pl.wikiloc.com (zapamiętaj swój login i hasło, bo będą Ci jeszcze potrzebne 🙂
 2.  Na swoim iphonie lub smartphonie z Androidem zainstaluj aplikację Wikiloc – Link do sklepu google
 3.  Uruchom aplikację i w ustawieniach zapisz dane swojego konta (ad.1), które utworzyłeś na portalu pl.wikiloc.com
 4.  Wejdź w opcję OFFLINE MAPS, wyszukaj mapę Albanii, Macedonii oraz Czarnogóry i  zapisz je w swoim telefonie lub tablecie. Już masz mapy !
 5.  Wejdź w opcję NAVIGATE i w okienku wyszukiwania na samym dole wpisz kody tzw. Wikiloc ID, które podam poniżej i zapisz je w pamięci urządzenia. Tą czynność należy powtórzyć dla każdego kodu. Są to kody opracowanych przeze mnie ścieżek na podstawie danych jakie zarejestrowali podczas swoich podróży inni użytkownicy i zapisali na portalu pl.wikiloc.com. Wielki dzięki dla palmtreeproduction.com ! Znalazłem ścieżki, którymi będziemy się przemieszczać, a aplikacja w trybie NAVIGATE pozwala śledzić wczytaną ścieżkę i jednocześnie zapisywać własną. A zatem podaję kody jakie należy wpisać:
 • 9226327
 • 9226345
 • 9244830
 • 9255386

Jeśli wczytaliście trasy do Wikiloca po wczorajszym wpisie – usuńcie je. Były nadmiarowe. Teraz ścieżki zawierają tylko to co nas interesuje.

Mapy papierowe

Mam i zabieram mapy drogowe:

 1. Albanii w skali 1:220.000
 2.  Serbii, Czarnogóry i Kosowa w skali 1:385:000
 3.  Słowenii, Chorwacji, Bośni i Hercegowiny w skali 1:500.000

Jak możecie pomóc ?

 1. Jeśli ktoś zabiera komputer (Michał tak deklarował) to fajnie byłoby zainstalować jakieś mapy drogowe dostępne w trybie off-line. Zawsze będzie można wieczorami coś posmerfować.
 2. Jeśli ktoś będzie zabierał tablet to patrzcie pkt wyżej.
 3.  Jeśli macie interkomy to weźcie je. Może uda nam się zestawić łączność, która przyda się w trasie.
 4.  Jeśli macie krótkofalówki PMR, to może warto rozważyć zabranie ich. W terenach, gdzie pojedziemy, nie będzie zasięgu GSM, a kilkukilometrowy zasięg PMR-ów pomoże nam w sytuacjach awaryjnych.
 5.  Jeśli ktoś ma papierzaną mapę Macedonii to niech ją weźmie.

Uzbrojony smartphone i linki

Smartphone jest genialnym narzędziem dla podróżującego motocyklisty. Nawiguje, instruuje, fotografuje, zapisuje, powiadamia znajomych i rodzinę, przechowuje kopie, a nawet pozwala zadzwonić do kogoś.

1. Warto skopiować na telefon/tablet :

(a) kopie zeskanowanych dokumentów osobistych (dowód, paszport, prawo jazdy,, dowód rejestracyjny) oraz kart kredytowych (kopie papierowe też warto zabrać)
(b) elektroniczną wersję instrukcji obsługi motocykla
(c) plik z opisem trasy, który udostępnię na dropboxie – aktualna wersja tutaj  -> Albania 2015.
(d) pliki z kopiami rezerwacji z booking.com, które wystawię w odpowiednim momencie na dropbox-ie.

2. Polecam zainstalowanie na telefonie kilku aplikacji:

(a) WIKILOC – Trasy w parku Mavrovo i w środkowej Albanii nie są widziane w całości przez nawigacje jakimi się posługujemy. Na pewnych odcinkach będziemy zdani na samodzielne nawigowanie. Przydatna wtedy będzie aplikacja wikiloc, która jest dostępna na urządzenia mobilne. Pozwala ona w trybie off-lina posługiwać się wcześniej ściągniętymi mapami topograficznymi z naniesioną siecią dróg. Wikiloc dostępny jest na telefony z androidem i na iPhone’y.
(b) AUTOMAPA – Dobrze jest mieć zapasową nawigację. Najlepsze, moim zdaniem, rozwiązanie to AutoMapa z mapami Europy. Tygodniowa licencja kosztuje 16,99 zł, a licencja na 90 dni to wydatek rzędu 59,99 zł. Pokrycie terenu jest naprawdę dobre, a jedynym mankamentem jest słaba widoczność i niewygodna obsługa na motocyklu.
(c) ENDOMONDO – Do rejestrowania przebytej trasy polecam endomodo.

Przed wyjazdem można co nieco poczytać. Kilka linków poniżej.

 

Być jak agent – dokumentowanie wyjazdu

 

goproMyślę, że każdy powinien zabrać swoją kamerkę i zapas pamięci oraz akumulatorów. Ja podejmuję się zmontowania filmu pod warunkiem, że ustalimy wspólny format 1080 z 30 klatkami na sekundę. Proszę zadbać także o to by kamera miała ustawioną dokłądną datę oraz czas ! To ułatwia synchronizację filmów nagranych z różnych kamer. Aparaty fotograficzne także dobrze widziane.

W większości, o ile nie wszystkich hotelach, będziemy mieli WIFI. Myślę, że nie będzie błędem publikowanie na potrzeby naszych rodzin i znajomych krótkich relacji z trasy 🙂

Dobrym pomysłem będzie także rejestrowanie przebytej trasy w naszych nawigacjach (ustwacie zapisywanie śladu) oraz np. w endomondo lub wikiloc. To pozwoli odtworzyć po powrocie odbytą podróż w szczegółach.

Jeśli ktoś ma przenośny data bank to zapraszam do zabrania ze sobą.

Oczywiście warto zabrać ze sobą także prąd. Wszystkie urządzenia zużywają energię i w podróży może okazać się, że kaput. Wtedy pomoże doładowanie z gniazda w motocyklu lub z powerbank’u.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s