701.story

Nowa generacja

Zakup 690tki w 2014 roku służył sprawdzeniu, czy lekkie enduro sprawdzi się w podróżach. Po trzech latach nie mam już ciężkiego BMW, a to najlepiej świadczy o tym, że zmiana motocykla na lekkie enduro była słuszna. Dziś, gdy prawie wszyscy „tetrycy” przesiedli się na 690tki, a ja jestem bogatszy o doświadczenia w przebudowie i eksploatacji lekkiego dual-sporta, nadszedł moment na odmłodzenie sprzętu (mój KTM pochodzi z 2009 roku) i zrobienie motocykla lepiej. Niestety KTM z jemu tylko znanych powodów zarzucił produkcję 690-tki enduro. Na szczęście zakupiona kilka lat temu przez koncern z Mattighofen Husqvarna kontynuuje i rozwija produkcję tej kultowej maszyny. Nie mając zbyt wielu alternatyw zdecydowałem się na 701-kę enduro i o to stoi w moim garażu.

Przebudowa

Pomysł na przebudowę huski był wynikiem doświadczeń z KTM-em. Chcę, by 701ka była bardziej uniwersalna niż 690tka, czyli lżejsza, ale także by pozwalała na odbywania długich podróży. Zrezygnowałem z dodatkowych zbiorników paliwa, bu ich przydatność w naszych wyprawach okazała się iluzoryczna. Z doświadczenia wynika, że dodatkowe 3-5 litrów paliwa rozwiązuje problem zasięgu nawet w Kirgistanie. Zrezygnowałem także ze stelaży kufrów. W to miejsce nabyłem torby Mosko Moto Reckless 80l. To taki modułowy rogal, o którym napiszę później. Poniżej starałem się opisać każdą modyfikację, jaką zrobiłem w motocyklu.

Owiewka

Ochrona przed wiatrem. Miejsce do zamontowania nawigacji, uchwytu telefonu, gniazd ładowania 12V i USB, lepsze światła. I już wiadomo po co wymieniać fabryczne „coś” na porządną owiewkę. W ostatnich latach pojawiło się sporo opcji. Zdecydowałem się na owiewkę od naszych południowych sąsiadów. Lekka, niebrzydka, funkcjonalna, z dobrymi lampami i w rozsądnej cenie. Nie wymaga istotnych „zniszczeń w motocyklu. Trochę kłopotliwa w montażu, ale da się to zrobić w jedno popołudnie.

Modyfikacje instalacji elektrycznej owiewki

Kokpit, stanowiący element kit’u z Rade Garage wyposażony jest w aluminiową poprzeczkę, która służy do montażu np. nawigacji. Poprzeczka to fajny patent, ale sama w sobie zajmuje sporo miejsca i zasłania aluminiową płytę, na której zamontowane są licznik i kontrolki. Płyta jest na tyle duża, że spokojnie pomieści kilka dodatkowych elementów. Ja zdecydowałem się zakupić na aliexpressie zestaw składający się ze wskaźnika napięcia. gniazda 12V i gniazda 2xUSB (2,1A). Kosztowało to mnie z przesyłką jakieś 12 euro:)

W wiązce przewodów wyprowadzonych w okolicach lampy przedniej są dwie pary przewodów służące do podłączania akcesoriów – oznaczone jako ACC1 i ACC2. Są one zakończone żeńskimi wtykami samochodowymi . ACC1 podaje napięcie 12V prosto z akumulatora, a ACC2 poprzez stacyjkę . Po dwóch godzinach wiercenia, zaciskania przewodów, zapinania trytek efekt widać na załączonych zdjęciach.

Po co wskaźnik napięcia? Miałem kiedyś awarię regulatora napięcia, która okazała się trudna do zdiagnozowania i zmarnowałem mnóstwo czasu na jej usunięcie. Dzięki wskaźnikowi będzie łatwiej wyłapać takie sytuacja, a poza tym wiedza o stanie akumulatora przydaje się, szczególnie po mroźnych nocach nad Son-Kul.

Ochrona motocykla i motocyklisty

Płyta silnika

Fabryczna osłona silnika z tworzywa sztucznego jest żartem. Niesmacznym  żartem. Akcesoryjnych płyt jest na rynku co niemiara. Mnie spodobała się płyta Rade Garage. Dobrze chroni silnik oraz dźwignie zmiany biegów i hamulca, ma zmyślny schowek na części/narzędzia a w zestawie dokładają także osłonę tylnej pompy hamulcowej, co jest kolejną konieczną modyfikacją motocykla.

Aluminiowe osłony dłoni

W miejsce fabrycznych plastykowych osłon zastosowałem akcesoryjne handbary Husqvarny z aluminiowym rdzeniem. Dobry upust z dirtbike.pl zniechęcił do szukania innych opcji.

Osłona zębatki przedniej

Zębatka przednia fabrycznie wyposażona jest w osłonę wykonaną z tworzywa sztucznego. Chroni ona przed rozrzucaniem smaru i wody z błotem na silnik i na nogawki, ale nie chroni wysprzęglika w przypadku zerwania łańcucha. No to trzeba to wymienić, najlepiej na osłonę w kolorze niebieskim wykonaną z aluminium:)

Aluminiowe osłony karterów silnika

Chronią pokrywy alternatora i sprzęgła wykonane z lekkiego, ale kruchego stopu aluminium i magnezu. Dokleja się je silikonem.

Aluminiowa osłona chłodnicy

Zastąpiła fabrycznie montowaną osłonę z tworzywa sztucznego. Ryzyko uszkodzenia chłodnicy przez kamienie spadło.

Gmole – ochrona chłodnicy

Zamontowałem akcesoryjne gmole chroniące chłodnicę oferowane przez Husqvarnę. Nie narzucają się wyglądem, a chronią chłodnicę. I nie są niebieskie, ale czarne. Trudno.

Poprawa osiągów

Wydech

Fabryczny wydech – wielki, ciężki, grzeje się i nie brzmi. Wymieniając go na przelotowy oszczędzamy kilogramy, dodajemy mocy (ok. 2 KM w moim przypadku) oraz uzyskujemy piękne brzmienie.

Filtr powietrza KN

Zastąpił papierowy filtr fabryczny. Łatwiejszy w serwisowaniu. Poprawia przepływ powietrza. Można wyczyścić w trasie.

 

Zawieszenie

Odpowietrzniki lag przednich

Tani, ale całkiem okej prodykt z aliexpresa.

Sprężyna tylnego amortyzatora

Ja ważę swoje, bagaż też. Fabryczna sprężyna 69 Nm jest za słaba. Rally Raid Products przysłał mi sprężynę 80Nm. Będzie w sam raz.

Hydrauliczny regulator napięcia spręzyny tylnego amortyzatora

Kto regulował napięcie sprężyny ten wie po co robi się hydrauliczne regulatory wstępnego napięcia. Kto tego nie robił i tak nie zrozumie:)

Przewożenie bagażu

Bagażnik centralny Nomad ADV

Fabrycznie 701 przychodzi bez bagażnika. Coś trzeba zatem zamontować. Z uwagi na kształt toreb Mosko Moto zdecydowałem się na bagażnik holenderskiej firmy Nomad-ADV w wersji powiększonej.

Śruby mocowania zbiornika paliwa

Zbiornik paliwa pełni także rolę tylnej ramy. Siedzimy na nim i obciążamy go bagażem. Fabryczne śruby są słabe i w przypadku korozji ich odkręcenie może być trudne. Rally Raid Products przysłał mi wzmocnione śruby (górne i dolną).

Torby Mosko Moto Reckless 80

I co tu dużo opowiadać. Mosko Moto staje się liderem innowacji w torbach wyprawowych.

Tankbag GIVI

Duży wodoodporny tankbag od GIVI. Tańszy niż główna konkurencja. Bardzo pojemny.

Poprawa niezawodności

Korek i wlew paliwa – Rally Raid Products

Oryginalny korek paliwa jest zamykany na zamek. Kurz i błoto robią swoje. Poza tym liczne „zakamarki” oryginalnej konstrukcji sprzyjają gromadzeniu się kurzu i brudu wokół wlewu. Od razu zamieniłem fabryczny zestaw na produkt Rally Raid’a. Proste i skuteczne rozwiązanie. Do tego trzeba dokupić odpowietrznik, co też uczyniłem.

Tylny błotnik

Zaróno 690tka jak i 701ka wyjeżdżają z fabryki w Mattighofen z ogromnym tylnym błotnikiem – takim jak na zdjęciu obok. Na szczęście można go łatwo zdemontować. Niestety „przy okazji” demontujemy także światło odblaskowe oraz lampę oświetlenia tablicy rejestracyjnej. Za 30 złotych nabyłem na allegro odblask i diodową lampę podświetlającą tablicę i mam krótki błotnik z wymaganymi prawem lampkami i odblaskami. Przy upadku: nie łamie się błotnik, nie odpada tablica rejestracyjna, nie odpadają lampy i kierunkowskazy.

Eliminator stopki bocznej

Stopka boczna wyposażona jest w czujnik, który zapobiega włączeniu silnika gdy jest na biegu a boczna nóżka jest rozłożona. Fajnie, ale w przypadku uszkodzenia tego czujnika, co jest stosunkowo łatwe, nie odpalimy motocykla. KTM i Husqvarna oferuje w cenie około 100 złotych tzw. „eliminator stopki bocznej”. To trzeba zamontować, lub zrobić we własnym zakresie z rezystora 2,2K ohma.

ABS Dongle

Aby łatwiej uruchamiać dodatkowe tryby pracy ABSu oraz sprawniej przełączać się pomiędzy nimi warto zainwestować w ABS Dongle. O funkcjach i montażu najlepiej opowie autor tego filmu.

Poszerzenie stopki bocznej

Zamówione na aliexpress-ie za 4 euro. Jak przyjdzie zamontuję, by nóżka nie zapadała się w grząskim gruncie.

Usunięcie kanistra oparów paliwa

Rezystor 22kOhm 1/4 wata. Koszt około 6 groszy. Do tego praca własna, trochę cyny, trochę koszulki termokurczliwej i zrobione.

Usunięcie układu wtórnego obiegu powietrza

Zestaw kupiony na e-bay od greckiej firmy SmartMoto – płytka oraz „dongle” i udało się wywalić sporo niepotrzebnych części. Zaoszczędzone na wadze:)

Dodatkowy zbiornik paliwa Rade Garage

Zamówione zamontowane. 5,9 litra paliwa w zapasie. Zasięg zwiększony do ponad 300 km. Można śmigać.