
Nowa generacja
Zakup 690tki w 2014 roku służył sprawdzeniu, czy lekkie enduro sprawdzi się w podróżach. Po trzech latach nie mam już ciężkiego BMW, a to najlepiej świadczy o tym, że zmiana motocykla na lekkie enduro była słuszna. Dziś, gdy prawie wszyscy „tetrycy” przesiedli się na 690tki, a ja jestem bogatszy o doświadczenia w przebudowie i eksploatacji lekkiego dual-sporta, nadszedł moment na odmłodzenie sprzętu (mój KTM pochodzi z 2009 roku) i zrobienie motocykla lepiej. Niestety KTM z jemu tylko znanych powodów zarzucił produkcję 690-tki enduro. Na szczęście zakupiona kilka lat temu przez koncern z Mattighofen Husqvarna kontynuuje i rozwija produkcję tej kultowej maszyny. Nie mając zbyt wielu alternatyw zdecydowałem się na 701-kę enduro i oto stoi w moim garażu.


Przebudowa
Pomysł na przebudowę huski był wynikiem doświadczeń z KTM-em. Chcę, by 701ka była bardziej uniwersalna niż 690tka, czyli lżejsza, ale także by pozwalała na odbywania długich podróży. Zrezygnowałem z dodatkowych zbiorników paliwa, bu ich przydatność w naszych wyprawach okazała się iluzoryczna. Z doświadczenia wynika, że dodatkowe 3-5 litrów paliwa rozwiązuje problem zasięgu nawet w Kirgistanie. Zrezygnowałem także ze stelaży kufrów. W to miejsce nabyłem torby Mosko Moto Reckless 80l. To taki modułowy rogal, o którym napiszę później. Poniżej starałem się opisać każdą modyfikację, jaką zrobiłem w motocyklu.
Owiewka
Ochrona przed wiatrem. Miejsce do zamontowania nawigacji, uchwytu telefonu, gniazd ładowania 12V i USB, lepsze światła. I już wiadomo po co wymieniać fabryczne „coś” na porządną owiewkę. W ostatnich latach pojawiło się sporo opcji. Zdecydowałem się na owiewkę od naszych południowych sąsiadów. Lekka, niebrzydka, funkcjonalna, z dobrymi lampami i w rozsądnej cenie. Nie wymaga istotnych „zniszczeń w motocyklu. Trochę kłopotliwa w montażu, ale da się to zrobić w jedno popołudnie.
Modyfikacje instalacji elektrycznej owiewki
Kokpit, stanowiący element kit’u z Rade Garage wyposażony jest w aluminiową poprzeczkę, która służy do montażu np. nawigacji. Poprzeczka to fajny patent, ale sama w sobie zajmuje sporo miejsca i zasłania aluminiową płytę, na której zamontowane są licznik i kontrolki. Płyta jest na tyle duża, że spokojnie pomieści kilka dodatkowych elementów. Ja zdecydowałem się zakupić na aliexpressie zestaw składający się ze wskaźnika napięcia. gniazda 12V i gniazda 2xUSB (2,1A). Kosztowało to mnie z przesyłką jakieś 12 euro:)
W wiązce przewodów wyprowadzonych w okolicach lampy przedniej są dwie pary przewodów służące do podłączania akcesoriów – oznaczone jako ACC1 i ACC2. Są one zakończone żeńskimi wtykami samochodowymi . ACC1 podaje napięcie 12V prosto z akumulatora, a ACC2 poprzez stacyjkę . Po dwóch godzinach wiercenia, zaciskania przewodów, zapinania trytek efekt widać na załączonych zdjęciach.
Po co wskaźnik napięcia? Miałem kiedyś awarię regulatora napięcia, która okazała się trudna do zdiagnozowania i zmarnowałem mnóstwo czasu na jej usunięcie. Dzięki wskaźnikowi będzie łatwiej wyłapać takie sytuacja, a poza tym wiedza o stanie akumulatora przydaje się, szczególnie po mroźnych nocach nad Son-Kul.
Ochrona motocykla i motocyklisty
Płyta silnika
Fabryczna osłona silnika z tworzywa sztucznego jest żartem. Niesmacznym żartem. Akcesoryjnych płyt jest na rynku co niemiara. Mnie spodobała się płyta Rade Garage. Dobrze chroni silnik oraz dźwignie zmiany biegów i hamulca, ma zmyślny schowek na części/narzędzia a w zestawie dokładają także osłonę tylnej pompy hamulcowej, co jest kolejną konieczną modyfikacją motocykla.
Aluminiowe osłony dłoni
W miejsce fabrycznych plastykowych osłon zastosowałem akcesoryjne handbary Husqvarny z aluminiowym rdzeniem. Dobry upust z dirtbike.pl zniechęcił do szukania innych opcji.
Osłona zębatki przedniej
Zębatka przednia fabrycznie wyposażona jest w osłonę wykonaną z tworzywa sztucznego. Chroni ona przed rozrzucaniem smaru i wody z błotem na silnik i na nogawki, ale nie chroni wysprzęglika w przypadku zerwania łańcucha. No to trzeba to wymienić, najlepiej na osłonę w kolorze niebieskim wykonaną z aluminium:)
Aluminiowe osłony karterów silnika
Chronią pokrywy alternatora i sprzęgła wykonane z lekkiego, ale kruchego stopu aluminium i magnezu. Dokleja się je silikonem.
Aluminiowa osłona chłodnicy
Zastąpiła fabrycznie montowaną osłonę z tworzywa sztucznego. Ryzyko uszkodzenia chłodnicy przez kamienie spadło.
Gmole – ochrona chłodnicy
Zamontowałem akcesoryjne gmole chroniące chłodnicę oferowane przez Husqvarnę. Nie narzucają się wyglądem, a chronią chłodnicę. I nie są niebieskie, ale czarne. Trudno.
Poprawa osiągów
Wydech
Fabryczny wydech – wielki, ciężki, grzeje się i nie brzmi. Wymieniając go na przelotowy oszczędzamy kilogramy, dodajemy mocy (ok. 2 KM w moim przypadku) oraz uzyskujemy piękne brzmienie.
Filtr powietrza KN
Zastąpił papierowy filtr fabryczny. Łatwiejszy w serwisowaniu. Poprawia przepływ powietrza. Można wyczyścić w trasie.
Zawieszenie
Odpowietrzniki lag przednich
Tani, ale całkiem okej prodykt z aliexpresa.
Sprężyna tylnego amortyzatora
Ja ważę swoje, bagaż też. Fabryczna sprężyna 69 Nm jest za słaba. Rally Raid Products przysłał mi sprężynę 80Nm. Będzie w sam raz.
Hydrauliczny regulator napięcia spręzyny tylnego amortyzatora
Kto regulował napięcie sprężyny ten wie po co robi się hydrauliczne regulatory wstępnego napięcia. Kto tego nie robił i tak nie zrozumie:)
Przewożenie bagażu
Bagażnik centralny Nomad ADV
Fabrycznie 701 przychodzi bez bagażnika. Coś trzeba zatem zamontować. Z uwagi na kształt toreb Mosko Moto zdecydowałem się na bagażnik holenderskiej firmy Nomad-ADV w wersji powiększonej. Po kilku wyprawach ujawniły się niedostaki tego rozwiązania. Blacha z której wykonany jest bagażnik ma tendencję do wyginania się pod ciężarem bagażu. Nie jest też łatwo chwycić za bagażnik przy podnoszeniu motocykla. Chyba trzeba będzie to zmienić na inne rozwiązanie.
Śruby mocowania zbiornika paliwa
Zbiornik paliwa pełni także rolę tylnej ramy. Siedzimy na nim i obciążamy go bagażem. Fabryczne śruby są słabe i w przypadku korozji ich odkręcenie może być trudne. Rally Raid Products przysłał mi wzmocnione śruby (górne i dolną).
Torby Mosko Moto Reckless 80
I co tu dużo opowiadać. Mosko Moto staje się liderem innowacji w torbach wyprawowych.
Tankbag GIVI
Duży wodoodporny tankbag od GIVI. Tańszy niż główna konkurencja. Bardzo pojemny.
Poprawa niezawodności
Korek i wlew paliwa – Rally Raid Products
Oryginalny korek paliwa jest zamykany na zamek. Kurz i błoto robią swoje. Poza tym liczne „zakamarki” oryginalnej konstrukcji sprzyjają gromadzeniu się kurzu i brudu wokół wlewu. Od razu zamieniłem fabryczny zestaw na produkt Rally Raid’a. Proste i skuteczne rozwiązanie. Do tego trzeba dokupić odpowietrznik, co też uczyniłem.
Tylny błotnik
Zaróno 690tka jak i 701ka wyjeżdżają z fabryki w Mattighofen z ogromnym tylnym błotnikiem – takim jak na zdjęciu obok. Na szczęście można go łatwo zdemontować. Niestety „przy okazji” demontujemy także światło odblaskowe oraz lampę oświetlenia tablicy rejestracyjnej. Za 30 złotych nabyłem na allegro odblask i diodową lampę podświetlającą tablicę i mam krótki błotnik z wymaganymi prawem lampkami i odblaskami. Przy upadku: nie łamie się błotnik, nie odpada tablica rejestracyjna, nie odpadają lampy i kierunkowskazy.
Eliminator stopki bocznej
Stopka boczna wyposażona jest w czujnik, który zapobiega włączeniu silnika gdy jest na biegu a boczna nóżka jest rozłożona. Fajnie, ale w przypadku uszkodzenia tego czujnika, co jest stosunkowo łatwe, nie odpalimy motocykla. KTM i Husqvarna oferuje w cenie około 100 złotych tzw. „eliminator stopki bocznej”. To trzeba zamontować, lub zrobić we własnym zakresie z rezystora 2,2K ohma.
ABS Dongle
Aby łatwiej uruchamiać dodatkowe tryby pracy ABSu oraz sprawniej przełączać się pomiędzy nimi warto zainwestować w ABS Dongle. O funkcjach i montażu najlepiej opowie autor tego filmu.
Poszerzenie stopki bocznej
Zamówione na aliexpress-ie za 4 euro. Jak przyjdzie zamontuję, by nóżka nie zapadała się w grząskim gruncie.
Usunięcie kanistra oparów paliwa
Rezystor 22kOhm 1/4 wata. Koszt około 6 groszy. Do tego praca własna, trochę cyny, trochę koszulki termokurczliwej i zrobione.
Usunięcie układu wtórnego obiegu powietrza
Zestaw kupiony na e-bay od greckiej firmy SmartMoto – płytka oraz „dongle” i udało się wywalić sporo niepotrzebnych części. Zaoszczędzone na wadze:)
Dodatkowy zbiornik paliwa Rade Garage
Zamówione zamontowane. 5,9 litra paliwa w zapasie. Zasięg zwiększony do ponad 300 km. Można śmigać.